Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz

Tırnaklarımız işlevi bakımından gündelik hayatımızda fark etmesek de çok etkin kullandığımız bir parçamız. Bunun dışında kadınların güzellik açısından çok ehemmiyet verdiği bir konu. Başka bir deyişle tırnaklarımız hem işlev hem de şekil açısından dikkat edilmesi şart olan bir husus iken sıhhat noktasında işlerinde doğru gidip gitmediğini gösteren de bir ikaz sistemi. Sözün özü her manada onlara iyi bakmalıyız. Şimdi aşağıdaki tüyolarla, gündelik yaşantınızda ufak ayrıntılara dikkat ederek tırnaklarınızın daha sağlık ve güzel kılmanın yollarını bulabilirsiniz.

Hane işlerinizi manikürünüze göre tasarılayın.

1-620x415  Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz 1 620x415
Hane işlerinin tırnaklarınıza ne kadar zarar verdiğinin farkında mısınız? Hane işlerinizi yapmamak gibi bir vaziyet yok elbette; fakat onları yaparken manikür seanslarınızı dikkate almak zorundasınız. Şayet bakımı ertelerseniz, arada geçen müddet, tırnaklarınıza umduğunuzdan çok fazla zarar verebilir. Başka bir deyişle programınızı daimi tırnaklarınızı düşünerek yapın.

Tırnaklarınızı bir aletmiş gibi kullanmayın.

2-620x423  Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz 2 620x423
Çoğu kez farkında değiliz ama onları bir alet gibi kullanmaktan hiç geri durmuyoruz. Unutmayın onlar vücudumuzun bir parçası ve onlara zarar verdiğimiz anda başka meseleleri da tetiklemiş olabiliriz. Dolayısıyla tırnaklarımız ne tornavida ne de bir testere; bunlar zati var olan aletler. Lütfen onları kullanarak işlerinizi yapmaya özen gösterin.

Bulaşıklarınızı eldiven ile yıkayın.

3-620x620  Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz 3 620x620

Aslında olası olduğunca bulaşıkları hiç elde yıkamamak gerekiyor. Bu cildimizin ister istemez kimyeviler ile temasına ve netice olarak nem kaybına ve çeşitli cilt meseleleri ile karşılaşmasına yol açıyor. Ancak elbette öyle bir dünyanın olmadığının farkındayız. Bu noktada da hem cildiniz hem de tırnaklarınız için bulaşıkları eldivenle yıkamanın büyük yararı var.

Tırnaklarınızla temas etmesi muhtemel içki bazlı ürünlerinden uzak durun.

4-620x348  Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz 4 620x348
Günümüzde el dezenfektanları çok popüler. Hemen hemen her çantada bu jellerden bulmak mümkün. Ancak bu jeller, yüksek düzeyde alkol barındırıyor. Böyle olunca da tırnakların bir numaralı düşmanı alkol, tırnak sağlığımızı tehdit eder noktaya geliyor. Elbette hijyen çok önemli; ama temiz olmanın birinci koşulu ellerimizi sıklıkla güzel bir şekilde yıkamak. Bu ürünler ile düzmece temizlik yapmanın faydadan çok zararı var.

Kutuları tırnaklarınızla açmayın.

5-529x353  Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz 5 529x353

Evet, o internetten verdiğiniz siparişleri ne kadar heyecanla beklediğinizi biliyoruz. Ama bu kutuları açmak için bıçak ve makas gibi aletler de var. Tırnaklarınızla bu kutuları tırmalayarak kendinize zarar vermekten vazgeçin. Biraz sakin olun, kutunun bir yere kaçtığı yok. Ağır ağır ve keyifle alışverişinizi sağlıkla bitirin.

Teneke kutuları tırnaklarınızdan uzak tutun.

6-620x465  Gündelik Alışkanlıklarımıza Dikkat Ederek Tırnaklarımızı Koruyabiliriz 6 620x465
Hemen hemen her gün başınıza gelen bir olay değil mi? Bu kutuları açmak için tırnakları kullanmak çok rizikolu bir şey. Her gün belki de sayısız kadının tırnağı bu sebepten kırılıyor. Tırnağınızı savunmak için bu kutulardan uzak durun. Örneğin kaşık yardımı ile teneke kutuları açabilirsiniz veyahut teneke yerine şişe seçenek edebilirsiniz.

You may also like

Bir cevap yazın